
Czy ty też to czujesz?
Czy ty też to czujesz?
Dziś przedstawimy krótki wstęp do tematu aromaterapii. Oczywistą rzeczą przy aromaterapii jest sprawny węch, dlatego dziś garść informacji o pracy naszego nosa.. no właśnie, nosa? Bardzo uproszczony i skrócony opis procesu zachodzącego podczas wąchania wygląda następująco: odorant stymuluje komórki rozróżniające substancje chemiczne (chemoreceptory) znajdujące się w śluzówce jamy nosowej.
Chemoreceptory tworzą impuls elektryczny i przesyłają go do komputera w twojej głowie, tam dochodzi do deszyfracji i interpretacji nadesłanego sygnału.
W taki sposób rozpoznajemy woń.
Znacznie ciekawszym zagadnieniem jest kwestia samej interpretacji zapachu. Niektóre zapachy są w stanie w mgnieniu oka przywołać beztroskie wspomnienia dzieciństwa, inne ostrzegają przed spożyciem mleka, które zalega w naszej lodówce jakiś czas.
Pomimo, iż ewolucyjnie przystosowani jesteśmy bardziej zwracać uwagę na bodźce wzrokowe, to warto zauważyć niebagatelną siłę węchu na nasze wybory i reakcje. Ta siła fascynuje świat neuronauki, kognistywiki i jest również wykorzystywana przez speców reklamy. Opuszka mózgowa- struktura w mózgu wstępnie interpretuje impulsy nadane przez komórki w nozdrzach. Owa opuszka jest również częścią układu limbicznego, w którego skład wchodzi hipokamp oraz ciało migdałowate, odpowiedzialne za pamięć, reakcje emocjonalne, a nawet decyzje. Sama siatka połączeń miałaby niewielkie znaczenie, gdyby nie zachodziły tzw. reakcje warunkowe. Nasz mózg tworzy związki pomiędzy nowymi zapachami, a daną sytuacją, osobą, chwilą lub miejscem. Gdy po raz kolejny raz poczujemy ten sam zapach połączenie jest natychmiastowo wywoływane. Zapach chloru może kojarzyć się nam rodzinnymi chwilami w parku wodnym lub wykończającym treningiem pływackim. Kwestia naszych doświadczeń jest jednym z czynników wpływających na nasze preferencje. Co ciekawe, to zauważono że preferencje te kształtują się już w latach niemowlęcych. Dzieci wystawione na czynniki takie jak np. dym papierosowy, mogą je interpretować zupełnie odwrotnie od dzieci nienarażonych na ten zapach w tym samym okresie. Wiemy już jak mniej więcej zapach wpływa na nasze wspomnienia. Najciekawsze jest jednak to, że mamy świadomy wpływ na utworzenie reakcji warunkowej.
Chcesz, aby jakieś wydarzenie było czymś niezapomnianym? Zadbaj o nowe perfumy, wybierz wyjątkowy zapach świec, który wypełni pomieszczenie. W przyszłości ponownie czując ten konkretny zapach ponownie przeżyjesz te cudowne chwile.